„Aš jau 17 metų dirbu Prancūzų kultūros centre Vilniuje ir taip pat daug laiko skiriu video reportažų kūrimui,” – pasakojimą apie save pradeda Loic’as. Jam, kaip ir visiems susidūrusiems su nugaros skausmu, kyla klausimas – kas jį galėjo išprovokuoti? Po beveik metų, praleistų „Sveikatos salos” sporto salėje Loic’as žino atsakymą: „Tie metai intensyvaus darbo visur su savimi tąsant be galo sunkią foto ir video techniką, stovus, apšvietimą, garso įrašymo įrangą padarė savo – teoriškai žinojau, kad taip ir tiek daug nešioti nėra gerai, bet gi proto balso pradedi klausyti tik kai skausmas tampa nebepakeliamas.”
Pašnekovas prisimena, kad pirmuosius, dar nedidelius, nugaros skausmus pradėjo jausti prieš du metus. Tada į juos nekreipė dėmesio, keliavo po pasaulį su sunkiais savo nešuliais ir dirbo jam itin patinkantį videografo darbą. Tačiau su laiku darėsi vis nepatogiau, nemaloniau, sunkiau ir skausmingiau. Filmuojant vis sunkiau sekėsi ilgiau išstovėti, skausmas kiek atlėgdavo prisėdus, tačiau ilgai pasėdėjus (o sėdėti tekdavo montuojant nufilmuotą medžiagą) ir vėl grįždavo. „Kai skausmas ėmė trukdyti darbui – sunerimau,” – prisipažįsta Loic’as ir padėką už rekomendaciją nedelsiant pasirodyti sveikatingumo ir stuburo centro „Sveikatos sala” kineziterapeutams siunčia savo gydytojai.
Loic asmeninio archyvo nuotraukos
Jau pirmasis vizitas pašnekovą nuteikė optimistiškai: „Galvojau apžiūrės mane, pačiupinės skaudančią vietą ir lieps sportuoti. Tačiau viskas vyko kur kas rimčiau. Man iš karto patiko požiūris į mano kūną kaip visumą nesusikoncentruojant tik į tą tašką, kurį skauda.”
Kineziterapeutė Ieva Adomėnienė taip pat prisimena pirmąją Loic’o konsultaciją: „Jau pirminės apžiūros metu matėsi akivaizdi raumenų asimetrija, nugara buvo pertempta. Na, o rezonanso tyrimas parodė pirminius pakitimus stubure, besiformuojančias išvaržas tarpslanksteliniuose diskuose. Nugaros skausmas signalizavo apie diskų pasigaubimus, įtrūkimus – tai pirmieji požymiai, rodantys, kad šie audiniai silpsta.”
Sustiprinti raumenyną ir atstatyti jo simetriją – toks uždavinys laukė Loic’o po tyrimų ir elektrostimuliacijos procedūrų. Niekada nesportavusiam, tik kažkada futbolą žaisti mėgusiam Loic’ui pradžioje tai atrodė tikras iššūkis.
„Tik pradėjęs užsiėmimus sporto salėje supratau, kad čia ateinu ne tik sportuoti, bet ir sveikti. Tai, ką darau, nėra skirta kūno grožiui puoselėti, tai investicija į sveikatą. Tad į sporto salę du kartus per savaitę ateinu su šia mintimi ir man tai jau nebekelia jokio streso, o ir minčių mesti sportą taip pat nebekyla,” – mintimis, kaip treniruotes paversti reguliariomis dalijasi pašnekovas. Jis taip pat priduria, kad būten tie paprasti pratimai padėjo jam iš naujo pažinti ir suprasti savo kūną, atkreipti dėmesį į kvėpavimą, judesių tikslumą, o individualiai jam sudaryta programa jau po kelių mėnesių leido lengviau atsikvėpti – nugaros skausmas ėmė trauktis. Reguliarios, individualiai parinktos treniruotės – veiksmingiausia priemonė kovoje su nugaros skausmu ir tai patvirtina kineziterapeutė I. Adomėnienė primindama, kad tik tvirtas ir simetriškas raumenynas gali padėti mums atlaikyti visas dienos veiklas ir stuburui tenkančius krūvius.
Ne mažiau svarbūs ir kasdieniai įpročiai bei buities ir darbo ergonomika. Rekomendacijų keisti tam tikrus įpročius bei peržiūrėti savo darbo vietą gavo ir Loic’as. „Tai, turbūt, sunkiausia dalis… Aš ir anksčiau žinojau svarbiausius ergonomikos principus, bet to nesilaikiau. Žinojau, kad darau negerai, bet dariau iš inercijos. Per keturis dešimtmečius įaugusius įpročius pakeisti tikrai nėra lengva, bet aš bandau. Bandau atprasti miegoti ant pilvo, keliuosi iš lovos pagal rekomendacijas, patogesniam darbui kompiuterį pakėliau į akių lygį, atsižvelgiu ir į pastabas dėl mitybos…, ” – pokyčius vardija pašnekovas ir prisipažįsta nesiekiantis tapti idealiu, nes tada gyvenimas prarastų skonį ir įdomumą.
Paklaustas, ką nugaros skausmas padėjo suprasti, Loic’as nedvejoja: „Už gerą savijautą ir sveikatą esu atsakingas tik aš. Nėra stebuklingos piliulės, padedančios visam laikui atsikratyti nugaros skausmo, net ir gydytojas nėra visagalis, jis gali nurodyti tik kelią, parinkti priemones ir išmokyti jas taikyti, tačiau stengtis ir negailėti pastangų teks man.” Neprarasti ūpo ir motyvacijos bei laikytis reguliaraus režimo pašnekovui padeda tikėjimas „Sveikatos salos” specialistais ir puiki atmosfera sporto salėje. Jam patinka ramybė, tvyranti ten: „Visi čia ateina su šypsena, sveikinasi, pakalbina, jautiesi lyg šeimos rate ir tai nesukelia streso.” Loic’as taip pat itin vertina atsakingą kineziterapeutų požiūrį į jo problemą, jis tiki individualia medicina ir mano, kad būtent viso kūno analizė bei individualus priemonių planas yra buvo tas sėkmės raktas, padėjęs veiksmingai atsikratyti nugaros skausmo.